Arduino SHT21 I2C Kullanımı

25 Eyl

I2C (Inter-Integrated Circuit), seri haberleşme türlerinden senkron haberleşmeye bir örnektir. Haberleşme için SDA ve SCL olmak üzere iki hatta ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle kısa mesafeli ve düşük veri aktarım hızının yeterli olduğu yerlerde kullanılır. I2C haberleşmesinde, haberleşmeyi kontrol eden master cihazı … Read More »

Ubuntu’da Git-Github Kullanımı

12 Eyl

Öncelikle: Git: Versiyon kontrol sistemi GitHub: Git versiyon kontrol sistemleri için uzak bir depo(repository)dur. Yani git ile kodlarınızı saklandığı buluttur. Linux’e Git Kurulumu

SSH Key Oluşturma / Tanımlanması:

SSH Key GitHub Hesabına Ekleme: Öncelikle home dizinimize oluşturduğumuz .ssh … Read More »

Ubuntu’da Apache, Mysql ve PHP 5 Kurulumu

5 Eyl

İlk programlamayı öğrendiğim dil olan php dilini uzun süre ara vermiştim. Yeniden başlamak için sanal bilgisayarımda ubuntu kurulumunu yaptım. Ayrıca editor olarakta visual studio code kurulumunu yaptım. Php kurulumunu aşağıda ki gibi gerçekleştirdim. Ortak Komutlar

  Apache Kurulumu

Read More »

Ubuntu’da .Net Core Kurulumu

26 Kas

Merhaba; Windows 10 pro bilgisayarıma virtualBox üzerinden ubuntu 64 bit versiyonunu kurdum. Kurulum öncesi BIOS üzerinden sanallaştırma ayarlarınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca benim bilgisayarımda hyper-v kurulu olduğundan virtualbox üzerinden 64 bit seçenekleri gelmiyordu. hyper-v windows özellikleriden kaldırdığımda 64bit seçenekleriyle … Read More »

ESP8266 – 01 Arduino IDE ile sketch yükleme

7 Kas

Merhaba; AT komutlarının kullanılması USB->TTL dönüştürücü ile esp8266 modülüne nodeMcu flash edeceğiz. esp8266-01 3.3 v ile çalışmaktadır. Bu yüzden tll dönüştürücünüzden modüle gelen rx 3.3v olması gerekmektedir. Eğer değilse level shitter ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. (level shıtter için 1k,2k değerinde … Read More »

Arduino 4’lü Röle Kontrolü – Serial String Okuma

2 Kas

Serial monitor kullanarak yazılan komuta göre roleleri açar, kapatır veya tersini yapar. Arduino’nun rx,tx pinlerine bluetooth bağlayarak bluetooh üzerinden işlem yapabilirsiniz. Komutlar: 2 karakter röle değeri (r1,r2,r3,r4) 3 karakter yapılmak istenen değer (on:devreyi tamamlar  off:devreyi açar ch:devrenin durumunun tersini alır) … Read More »

DHT-11 Sıcaklık ve Nem Sensörü (Temperature and Humidity sensor)

1 Ara

Tek dijital pin aracılığıyla sıcaklık ve nem verilerini sağlamaktadır. Fakat kararlı sonuçlar alamadım. Ölçüm aralığı: Nem: 20 – 90%RH hassasiyet:±5%RH Sıcaklık: 0-50 ℃ hassiyet:±2℃ Detaylı bilgi için dökümanı inceleyiniz. dht11 Arduinoda kullanmak için dht11 kütüphanesi indirin. Arduino sketch->Include library->Manage libraries-> Library Manager-> … Read More »

HandleErrorAttribute Customize Request Ajax

22 Şub

 

 

Asp.net MVC Razor Html Helper ile Captcha

22 Şub

Basit kullanımlı, basit bir captcha ihtiyacımı karşılamak için geliştirdiğim kod blokları aşağıda ki gibidir. Razor olarak kullanmak için Html Extensions

  base64 olarak geri dönen captcha image methodu:

  Oluşan captcha image’nı json olarak döndüren method:

  … Read More »